In English
In English

Helpotusta työvoimapulaan kansainvälisellä rekrytoinnilla

Hankaluus löytää osaavia työntekijöitä vaivaa yli puolta suomalaisista yrityksistä. Kaikille aloille ei yksinkertaisesti valmistu tarvittavaa määrää tekijöitä, vaan heitä täytyy houkutella Suomeen työn perässä. Amiko on pitkään työskennellyt kansainvälisen työvoiman parissa ja meillä onkin valmiit kanavat ja toimintamallit työperäisen maahanmuuton järjestämiseen rekrytoinnista kotouttamiseen.

Työntekijöiden integroituminen keskeisessä asemassa

Kaikille osapuolille on tärkeää että työntekijät viihtyvät uudessa kotimaassaan ja uudessa työssään ja että sopeutuminen uuteen ympäristöön käy mahdollisimman helposti. Tämä auttaa työntekijöitä sitoutumaan työhönsä ja uuteen kotimaahansa pitkäksi aikaa.

Sopeutumista uuteen ympäristöön helpottamassa meillä on oma kotouttaja, joka huolehtii maahan tulevien työntekijöiden käytännön asioista, kuten majoituksesta, liikkumisesta ja paikallisista pankkitileistä ja veroasioista. Tämä auttaa uusia työntekijöitä sopeutumaan uuteen ympäristöön. Kotouttajat varmistavat, että työntekijät saavat tarvittavan tuen ja ohjauksen myös työhön ja koulutukseen liittyvissä kysymyksissä.

Kansainvälisen rekrytoinnin tehokas kumppani

Amikolla on vankka kokemus kansainvälisen työvoiman rekrytoinnista ja olemmekin luotettava kumppani yrityksille, jotka tarvitsevat osaavia työntekijöitä kotimaan rajojen ulkopuolelta.

Toimistomme Puolassa on helpottanut kotimaista tekijäpulaa erityisesti teollisuuden ja rakennusalan työtehtävissä jo useiden vuosien ajan. Välittämämme filippiiniläinen työvoima palvelee mm. hotelli- ja ravintola-aloilla, kiinteistönhuollossa, teollisuudessa ja hoiva-aloilla. Olemme Filippiinien hallinnon virallisesti hyväksymä työnantaja.

Mikäli sinulla yrityksesi kaipaa vahvaa ja osaavaa kumppania työvoimanhankintaan ja henkilöstöasioihin, ota rohkeasti yhteyttä ja hoidetaan asia kuntoon.

Täältä voit lukea lisää kansainvälisestä rekrytoinnista!

Amikon kotouttaja järjestää työhön tulijoiden maahantuloa
Amikon kotouttaja ottamassa vastaan hyväntuulisia filippiiniläisiä työntekijöitä. Järjestämme majoituksen lisäksi kaiken työhön tarvittavan, kuten  veroasiat kuntoon heti Suomeen tullessa.

 

Amikon tuo kansainvälistä työvoimaa Suomeen

Lisää juttuja

Lemkem: Hiilineutraaleja kiinteistöjä ja energiaälykkyyttä

Lemkem on Suomen johtava uusiutuvan energian kokonaisratkaisujen tarjoaja ja vakavarainen alansa edelläkävijä. Lemkemin palvelu mahdollistaa minkä tahansa kiinteistön muuttamisen hiilineutraaliksi kuudessa kuukaudessa ja tuo samalla merkittäviä säästöjä kiinteistön energiakulutuksessa. Ratkaisuissa yhdistetään useita uusiutuvia energianlähteitä, kuten aurinkovoimaa ja  maalämpöä älykkääksi järjestelmäksi ja otetaan samalla ratkaiseva askel kohti vastuullisempaa tulevaisuutta. Yli 40

Lue koko juttu

Hyvinvoiva henkilöstö on tärkein voimavaramme

Hyvinvoiva henkilöstö on yksi tärkeimpiä voimavarojamme. Amiko-konserni panostaa henkilöstönsä hyvinvointiin tarjoamalla henkilöstölleen Mielen Chat ja Sparri -palvelut alkaen 10.10.2023. Mielen Chat ja Sparri ovat ennaltaehkäisevää matalan kynnyksen palvelua, joka mahdollistaa luottamuksellisen yhteydenoton ammattilaiseen chatin kautta 24/7 ilman ajanvarausta. Mielen sparri-videovastaanotto tarjoaa aktiivista, selventävää tukea ja taitojen vahvistamista. Palvelu soveltuu esimerkiksi

Lue koko juttu

Piilotyöpaikat – näin löydät unelmatyön, jota ei ole vielä edes olemassa

Piilotyöpaikat – näin löydät unelmatyön, jota ei ole vielä edes olemassa Suomen työmarkkinat käyvät tällä hetkellä kierroksilla – mutta eivät aina samaan suuntaan. Yksi tuskailee työn puutetta, toinen osaajapulaa. Työttömyysluvut ovat yhä korkeita, erityisesti nuorten ja pitkäaikaistyöttömien kohdalla. Samalla monet yritykset hakevat kuumeisesti uusia kykyjä – mutta hiljaisesti, omissa verkostoissaan.

Lue koko juttu
Scroll to Top