Alfred Servando muutti Suomeen Filippiineiltä vuonna 2020 uuden elämän ja työmahdollisuuksien perässä. Hänen matkansa suomalaisessa työelämässä alkoi siivoustöiden kautta, mutta hyvin pian kävi selväksi, että Alfredilla on poikkeuksellinen kyky sopeutua, oppia ja ennen kaikkea tehdä vaikutus ympärillään oleviin ihmisiin.
Vaikka Alfredilla on vahva tausta IT-alalta, teknisestä palvelusta ja myynnistä, hän lähti nöyrästi liikkeelle tekemällä käsillä – tutustuen suomalaiseen työkulttuuriin käytännön kautta. Kokemus karttui monenlaisissa ympäristöissä, ja vähitellen hän löysi oman paikkansa logistiikan ja varastotyön parista. Siellä hänen järjestelmällisyytensä, ratkaisukeskeisyytensä ja tekninen ymmärryksensä pääsivät todella oikeuksiinsa.
Alfredin asenteessa yhdistyvät kunnianhimo ja inhimillisyys. Hän haluaa jatkuvasti kehittyä ja oppia uutta – ei ainoastaan omaksi hyödykseen, vaan myös siksi, että pystyy tukemaan tiimiä ja kehittämään koko työyhteisöä. Tämän huomaa niin arjen tekemisessä kuin tavassa kohdata ihmiset.
”Ihmisten kohtaaminen on parasta työssäni,” Alfred kertoo. ”Työ voi olla yksinkertaista, mutta se, miten rakennat yhteyttä muihin, tekee siitä merkityksellistä.”
Suomalainen työelämä poikkeaa monin tavoin siitä, mihin Alfred oli tottunut. Hän ei kuitenkaan näe kulttuurieroja esteinä, vaan mahdollisuuksina ymmärtää enemmän – ja tulla itse ymmärretyksi. Sitoutumisen, ystävällisyyden ja rauhallisen määrätietoisuuden kautta hän on rakentanut siltoja eri kulttuurien välillä. Hän toimii esimerkkinä muille – ei vain omalle yhteisölleen, vaan koko työpaikalle.
Alfred työskentelee nykyään varastotyöntekijänä ja on tärkeä osa tiimiä, jossa yhteistyö ja luottamus ovat keskiössä. Hän hallitsee monipuolisia työtehtäviä aina keräilystä lastaukseen ja erikoistehtäviin asti. Erityistä arvostusta hän on saanut tavastaan pitää työympäristö siistinä ja toimivana sekä tavastaan jakaa osaamistaan muille.
Hänen tapansa ajatella työntekoa on inspiroiva:
”Kun työympäristö on hyvä ja ihmiset ympärilläsi tuovat iloa, työ ei enää tunnu työltä. Siitä tulee rutiini, jota tekee mielellään – ja silloin aika kuluu kuin huomaamatta.”
Meille on suuri ilo ja kunnia saada Alfred osaksi joukkoamme. Hän edustaa kaikkea sitä, mitä hyvä työntekijä on: oma-aloitteinen, luotettava, kehittymishaluinen – ja ennen kaikkea ihminen, jonka kanssa on hyvä tehdä töitä.
Amiko – Luotettava kumppani kansainväliseen rekrytointiin
Amiko auttaa yrityksiä löytämään motivoituneita ja osaavia työntekijöitä ulkomailta. Meillä on pitkä kokemus erityisesti teollisuuden, rakentamisen, ravintola-alan ja hoivan tarpeisiin. Filippiiniläiset työntekijämme ovat ammattitaitoisia, kielitaitoisia ja perehdytettyjä suomalaiseen työelämään – valmiina vastaamaan työvoimapulaan nopeasti ja laadukkaasti.



