In English
In English

Amikolla ja Silmusalaatilla lähes kymmenen vuoden yhteistyö

Miten järjestää työvoima viljelyyn, jossa sadonkorjuupäivä on kolmesti viikossa? Tätä kysymystä pohdiskeli Samuli Laurikainen kehittäessään ja tuodessaan uutta maukasta tuoreruokaa suomalaisten ruokapöytiin. Idätetyt kasvikset tunnettiin ja niitä kasvatettiin aikaisemmin lähinnä tuoreruoan harrastajien piirissä mutta nyt ne haluttiin tuoda jokaisen suomalaisen kotitalouden ulottuville.

Syntyi Silmusalaatti

Silmusalaatti tuottaa neljää erilaista maukasta ja luomulaatuista silmusalaattia. Niitä viljellään Espoon Kerassa ja tuotteita on saatavilla kaupoissa ja ravintoloissa kaikkialla Suomessa ympäri vuoden.

Silmusalaatit kasvatetaan puhtaista raaka-aineista: luomusiemenistä ja Päijänteen vedestä. Silmusalaattien maku tulee tarkasti valituista lajikkeista ja niiden seossuhteista. Salaatteihin ei ole lisätty ylimääräisiä maku- tai säilöntäaineita vaan tuotteissa tärkeintä on puhtaus ja luonnonmukaisuus.

Uutuustuote vaati tuotannon järjestelyjen lisäksi myös toimivia henkilöstöratkaisuja:

-Meillä oli haasteena tilausmäärien vaihtelut ja vaihtelu työvoiman tarpeessa viikkotasolla. Esimerkiksi sadonkorjuupäivinä tarvitaan tuplasti enemmän ihmisiä kuin siirtopäivinä ja vakiohenkilökuntaa on vaikea sopeuttaa näin suuren työmäärän vaihteluun. Sen takia meillä on Amikolta tuntityöntekijöitä ja se on ollut meille tosi hyvä ratkaisu, kertoo Silmusalaatin perustaja ja toimitusjohtaja, luomuviljelijä Samuli Laurikainen.

Silmusalaatti ja Amiko ovat tehneet yhteistyötä jo lähes kymmenen vuoden ajan. Amiko järjestää Silmusalaatille luomuviljelijöitä tasaamaan tuotannon vaihteluja ja hoitaa välittämiensä työntekijöiden henkilöstöhallinnan. Näin Silmusalaatti voi keskittyä omaan ydinliiketoimintaansa ja omien asiakkaidensa palveluun.

-Amikon kanssa on ollut kyllä tosi ilo ilo toimia. Kerrotaan vaan, että mitkä on meidän tarpeet ja aina on löytynyt motivoituneita hyviä tekijöitä. Voin kyllä vilpittömästi suositella Amikon palveluita.

Monilla toimialoilla liiketoiminta ja tilauskanta on vähintään jossakin määrin syklistä ja työvoimaa täytyy mitoittaa sen mukaisesti. Tällaisissa tilanteissa Amiko on apuna. Meiltä löytyy osaavaa henkilöstöä mitä moninaisempiin tarpeisiin ja huolehdimme välittämiemme työntekijöiden kaikista henkilöhallintoon liittyvistä velvoitteista, jolloin asiakasyritys voi rauhassa keskittyä oman toimintansa kehittämiseen.

silmu

Lisää juttuja

Movere Oy luottaa Amikoon – nopea apu logistiikan tarpeisiin

”Oli henkilöstötarve sitten akuutti tai ennakoitavissa – Amiko vastaa nopeasti.” Movere Oy on valtakunnallinen logistiikkayritys, jonka erityisosaamista ovat maatalouden, rakennusaineteollisuuden ja mekaanisen metsäteollisuuden tilaus- ja toimitusprosessit. Maantiekuljetusten lisäksi palveluihin kuuluvat varastointipalvelut, tehdaslogistiikka ja kansainväliset laivauspalvelut. Yritys varastoi ja kuljettaa muun muassa rakennustarvikkeita, metsäteollisuuden tuotteita, rehuja, lannoitteita, viljaa ja kemikaaleja. Movere

Lue koko juttu
Hanne_Amiko tyokykypalvelu

“Amiko piti huolta, että asiat menevät maaliin”

Hanne Honkanen oli alle kolmekymppinen kokki ja ravintoloitsija, kun sidekudosreuma vei hänen kykynsä toimia ammatissaan. 13 vuoden ura salissa ja keittiössä oli ohi, konkurssivelat painoivat päälle ja olo oli näköalaton. – Tiesin, että haluaisin tehdä töitä ihmisten parissa, mutta kun ei ollut kokemusta mistään muusta työstä, en osannut ajatella muita

Lue koko juttu
Scroll to Top