Verkkotilit Oy muutoksen keskellä
Amikolla tapahtui merkittävä muutos heti syksyn alussa, kun VerkkoTilit Oy:n pitkäaikainen toimitusjohtaja Kaarina Metsä-Vähälä jäi eläkkeelle elokuussa. VerkkoTilit Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Terhi Tirkkonen, joka aloitti elokuussa kyseisen tehtävän parissa.
Taloushallinnon ammattilaisesta toimitusjohtaja
Terhi Tirkkonen on taloushallinnon rautainen ammattilainen, jolta löytyy rutkasti kokemusta erilaisista alan tehtävistä. Tirkkonen on koulutukseltaan taloushallinnon tradenomi ja häneltä löytyy myös KLT-, HT- sekä KRT-tutkinnot. Kyseinen koulutustausta kertoo Tirkkosen syvällisestä alan asiantuntijuudesta ja osaamisesta. Tirkkosen työhistoria keskittyy myös pitkälti taloushallinnon erilaisten tehtävien pariin. Tirkkonen toimi tilitoimistossa kirjanpitäjänä jopa 16 vuotta, tilintarkastusyhteisössä assistenttina noin neljä vuotta ja HT-tilintarkastajana kahden vuoden ajan.
Tirkkosella on myös paljon vahvuuksia liittyen kyseiseen työtehtävään ja siihen valmistautumiseen. Hänellä on laaja-alainen kokemus eri yhtiömuodoista ja toimialoista, joka hyödyttää häntä kyseisessä tehtävässä. Tirkkonen omaa kirjanpidon lisäksi myös vero-osaamista. ”Työskennellessäni niin KLT-kirjanpitäjänä sekä HT-tilintarkastajana käsitykseni yritysmaailmasta on laajentunut runsaasti, joka auttaa minua kyseisessä työtehtävässä”, kertoo Tirkkonen.
VerkkoTilit Oy:n tulevaisuus
Tirkkosella on myös monia suunnitelmia VerkkoTilien tulevaisuudelle. Hän painottaa etenkin tavoitetta kasvattaa yhtiötä hallitusti niin asiakkaiden kuin työntekijöiden kannalta. Tirkkonen pyrkii myös edistämään taloushallinnon sähköistämistä, jolloin paperien pyöritys vähenee entisestään. Tavoitteena on myös panostaa etenkin henkilökunnan kouluttautumiseen ja osaamiseen entisestään. Myös taloushallintoliiton auktorisoinnin saaminen lähivuosina lukeutuu Tirkkosen tavoitteisiin.
Tirkkonen näkee VerkkoTileillä myös olevan useita kilpailuetuja kilpailijoihinsa nähden. Näihin lukeutuu esimerkiksi henkilökohtainen palvelu ja siihen panostaminen nimeämällä kirjanpitoasiakkaille omat vastuuhenkilöt. Myös monipuolinen palvelutarjonta, nopea vastausaika asiakkaiden yhteydenottoihin sekä motivoitunut henkilökunta lukeutuvat VerkkoTilien etuihin. Mahdollisuus päästä tapaamaan kirjanpitäjää tai palkanlaskijaa myös henkilökohtaisesti paikanpäälle ilman ajanvarausta kuuluu Tirkkosen mielestä ehdottomasti myös etujen puolelle. Tirkkonen haluaakin jatkossa painottaa erityisesti näiden kilpailuetujen merkitystä VerkkoTilien toiminnassa tulevaisuudessa. Tirkkonen odottaa innolla pääsevänsä tekemään töitä VerkkoTilien kasvun ja tulevaisuuden hyväksi.
Amiko toivottaa Terhi Tirkkosen lämpimästi tervetulleeksi osaksi yrityksen tärkeää toimintaa henkilöstöalalla!



