In English
In English

Amiko työkykypalvelut ja yksilöllinen muutosturvavalmennus johti työllistymiseen

Amiko työkykypalvelut järjesti Horeca-alan yrityksen irtisanotuille työntekijöille työllistymistä tukevaa muutosturvavalmennusta.

Työntekijöille järjestettiin infotilaisuus, jossa kerrottiin Amikon muutosturvapalveluista. Kaikki työntekijät päättivät lähteä mukaan valmennukseen.

Kaikki valmennukseen osallistuvat päättivät hyödyntää valmennuksen palveluista henkilöarviointi ja kykytestausmenetelmiä; HPA-henkilökohtaisen profiilin analyysiä ja GIA-kykytestiä. Näistä valmennettava saa käyttöönsä arvokasta tietoa omista vahvuuksistaan, toimintatyylistään sekä kehittymispotentiaalistaan, tiedonkäsittelynopeudestaan ja tämänhetkisestä keskittymiskyvystään.

Valmennustarina

Yksi valmennukseen osallistuneista sai valmennuksesta arvokasta apua muun muassa LinkedInin käyttöön sekä työnhaun asiakirjojen laatimiseen. Hänellä oli pitkä työura takanaan saman työnantajan palveluksessa, joten nykypäivän työnhakuprosessi tuntui hänelle vieraalta.

Asiakas haki asiantuntijarooleihin matkailualalla, joten keskityimme yhdessä LinkedIn-profiilin päivittämiseen ja optimointiin työnhakua varten. Ohjasimme häntä alustan hyödyntämisessä ja optimoinnissa työnhakua ajatellen.

Valmennuksessa perehdyttiin myös työnhaun asiakirjojen räätälöintiin – siihen, miten CV:tä ja työhakemusta kannattaa muokata vastaamaan haettavaa tehtävää. Korostettiin, että saman hakemuksen lähettäminen eri rooleihin ei ole tarkoituksenmukaista. Lisäksi tutustuimme työkaluihin, joilla voi parantaa asiakirjojen visuaalista ilmettä, sillä huoliteltu ulkoasu vahvistaa ammattimaista ensivaikutelmaa.

Asiakas työllistyi valmennuksen jälkeen ja kiitti erityisesti konkreettisista vinkeistä työnhaun asiakirjojen muokkaamiseen.

Amikon muutosturvapalvelu – tukea muutoksen keskellä

Amikon muutosturvapalvelu tukee yrityksiä ja työntekijöitä YT-neuvotteluiden jälkeisessä tilanteessa. Kokeneet uravalmentajamme tarjoavat irtisanotuille henkilökohtaista ohjausta ja valmennusta, joka auttaa uuden suunnan löytämisessä. Räätälöimme valmennukset yrityksen ja yksilön tarpeisiin – olipa kyseessä uudelleentyöllistyminen, urasuunnittelu tai kouluttautumisen.

Palvelumme kattaa koko Suomen, ja hyödynnämme sekä laajaa työmarkkinatuntemusta että suoria yhteyksiä työnantajiin eri aloilta. Valmennuksemme laatu näkyy myös asiakastyytyväisyydessä – viimeisin NPS-lukumme oli erinomainen 80. Amiko on luotettava kumppani työelämän muutoksissa.

Kirjoittanut:
Jasmine Jmaali
Työkykyvalmentaja

 

Tarvitsetteko tukea muutostilanteessa? Me autamme – ota yhteyttä asiantuntijaamme:

Toimialajohtaja
Olli Pitkänen
0503112298
olli.pitkanen@amiko.fi

Mitä muutosturva oikeastaan tarkoittaa ja miksi se on niin tärkeä työelämän muutostilanteissa? Sukella aiheeseen syvemmälle kuuntelemalla Amikocastia – löydä uusia oivalluksia ja inspiroidu ajattelemaan muutosta mahdollisuutena!

Muutosturva jaksoon täältä.

 

IMG_4629 (1)

Lisää juttuja

Miksi yritykset palkkaavat jatkuvasti itsensä näköisiä ihmisiä – ja maksavat siitä kovan hinnan?

Miksi yritykset palkkaavat jatkuvasti itsensä näköisiä ihmisiä – ja maksavat siitä kovan hinnan? Yritykset palkkaavat usein tiedostamatta itsensä näköisiä ja oloisia ihmisiä, joka saattaa olla riski kannattavuuden ja kasvun kannalta. Amiko Executive Searchin suorahaun asiantuntijamme Jukka Alanne kertoo seuraavaksi tyypillisimpiä syitä ”itsensä näköisten” työtekijöiden palkkaamiselle sekä siihen, miksi siitä usein

Lue koko juttu
Solmaster sai Verkkotilistä sopivan tilitoimiston

Verkkotilit ja Solmaster -kirjanpitoa ja kumppanuutta

Vuonna 1976 perustettu Solmaster on 47 vuodessa kasvanut merkittäväksi kemian alan toimijaksi. Yritys valmistaa monipuolisen valikoiman teollisuuskemikaaleja ja lattiapinnoitteita ammattilaisille ja omatoimirakentajille. Kuluneena vuonna Solmaster aloitti yhteistyön lahtelaisen tilitoimisto VerkkoTilin kanssa.  Solmasterin työ kestävän kehityksen edistämiseen alkoi jo vuonna 1987, kun yritys aloitti kasviöljypohjaisten työstönesteiden kehittämisen. Pia Areva, Solmasterin tuotantopäällikkö,

Lue koko juttu
Scroll to Top